Societatea Culturală „ATOM” Ploiești anunță cu tristețe și profund regret trecerea în neființă a celei care a fost arhitect Georgeta Dumitrescu (1939 – 2025), arhitectă cu realizări deosebite și cu activitate de notorietate în domeniu.
Membră a Uniunii Arhitecţilor din România (UAR), Ordinului Arhitecţilor din România (OAR) și a Registrului Urbaniștilor din România (RUR), arhitecta Georgeta Dumitrescu era absolventă a Institutului de arhitectură „Ion Mincu”, promoția 1964.
Profesional si-a desfășurat întreaga activate în cadrul Institutului de Proiectări Prahova (fost DSAPC, după revoluție societatea Consproiect SA), în perioada 1964-2003. Printre cele mai reprezentative proiecte de arhitectură și urbanism, realizate ca autor sau coautor, amintim:
– Extindere Spital Baicoi, județ Prahova;
– Extindere Casa de Cultura, oraș Valenii de Munte;
– Blocuri cu spatii comerciale, intersecția Mihai Viteazul, Ploiesti (Modern si Caraiman);
– Blocuri de locuințe unicat în cadrul ansamblurilor de locuințe – Ploiesti Vest si Mihai Bravu;
– Proiect de sistematizare Ansamblu Mihai Bravu – Ploiesti;
– Proiect de sistematizare Micro 1 – Ploiesti – Vest;
– Patinoar artificial – Ploiesti (proiect neexecutat);
– Casa Tineretului – Câmpina;
– Spital Obstetrica – Ginecologie – Ploiesti;
– Magazin Universal – Sinaia;
– Magazin Universal – Breaza;
– Sanatoriul de Recuperare Cardiovasculară – Breaza;
– Spital CFR – Ploiesti;
– Sediu PECO – Ploiesti;
– Sediu BCR – Ploiesti;
– Sediu CONPET – Ploiesti;
– Palatul de Justitie – Ploiesti;
– PUG comunele Talea, Adunați, Bertea, din județul Prahova.
Cei care doresc sa îi aducă un ultim omagiu o pot face luni după-amiază, la paraclisul bisericii Sf. Apostol Andrei.
Slujba de înmormântare va avea loc marți, 30 decembrie, ora 13:00, la paraclisul bisericii Sf. Apostol Andrei, iar înmormântarea la cimitirul Viișoara din Ploiești.
Transmitem condoleanțe familiei.
Dumnezeu s-o odihnească !
In memoriam – arhitect Georgeta Dumitrescu (1939-2025)

