Vă mai aduceți aminte de pompele( sau cișmelele cum li se mai spunea) de apă de pe străzi. În imaginea de jos apare o astfel de pompă. Fotografia a fost făcută în 1970 de către Carol Nicolae Debie pe strada Transilvaniei. Debie mai oferă și explicația că aici era o parte a mahalalei sârbești.

Cișmea cu apă pe strada Transilvaniei – 1970

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

The maximum upload file size: 1 GB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Follow by Email