๐“๐„๐Ž๐ƒ๐Ž๐‘ ๐•๐€ฬ†๐‚๐€ฬ†๐‘๐„๐’๐‚๐”

โ€ž๐“๐ก๐ž๐จ๐๐จ๐ซ ๐•๐šฬ†๐œ๐šฬ†๐ซ๐ž๐ฌ๐œ๐ฎ (17 aprilie 1842 – 1913) a รฎnceput primele sale studii la 1850, รฎn pensionatele Monty ศ™i Schweitz. La 1854 a plecat รฎn Germania, unde a fost admis, cu autorizarea guvernului, รฎn corpul de cadeศ›i din Prusia ศ™i a urmat din 1854 pรขnฤƒ la 1858 studiile ศ™coalei militare preparatorii din Potsdam ศ™i ศ™coalei centrale militare din Berlin.
Totodatฤƒ, รฎn 1858 ศ™i 1859 a frecventat cursurile facultฤƒศ›ii de litere ศ™i de filozofie din Berlin. La 16 octombrie 1859 s-a รฎnrolat ca soldat voluntar รฎn armata romรขnฤƒ. A fost numit la 1 ianuarie 1860 sub-ofiศ›er ศ™i รฎnaintat la 24 ianuarie 1861 la gradul de sublocotenent. T. Vฤƒcฤƒrescu a fost chemat la 1863 รฎn statul major al lui Cuza Vodฤƒ, ca ofiศ›er permanent de ordonanศ›ฤƒ; la 1864, a demisionat din armatฤƒ ศ™i, intrat รฎn viaศ›a civilฤƒ, s-a ocupat de literaturฤƒ ศ™i politicฤƒ.
[โ€ฆ] รŽmpreunฤƒ cu Aurelian, Urechia, Esarcu, Alex. N. Lahovari etc., a fondat atunci โ€žAteneul romรขnescโ€ ศ™i cu un grup de tineri a fฤƒcut parte din comitetul de redacศ›iune al ziarului โ€žRevista Dunฤƒriiโ€, รฎnfiinศ›at รฎn decembrie 1865, spre a combate cu cea mai mare energie regimul loviturii de stat. A doua zi dupฤƒ revoluศ›iunea de la 11 februarie 1866, Th. Vฤƒcฤƒrescu este numit prefect la Prahova, cu รฎnsฤƒrcinarea de a trece peste fruntarie, la Braศ™ov, pe detronatul domnitor Cuza.
รŽn iulie 1870, e numit agent diplomatic al ศ›ฤƒrii รฎn Serbia. รŽn septembrie 1872, cu prilejul รฎnfiinศ›ฤƒrii miliศ›iilor, prevฤƒzute de legea organicฤƒ a puterei armate, Th. Vฤƒcฤƒrescu, รฎn calitate de fost ofiศ›er, fu numit locotenent รฎn miliศ›iile cฤƒlฤƒri, iar รฎn iunie 1873, M.S. Domnitorul Carol I รฎl chemฤƒ pe lรขngฤƒ persoana sa, รฎn funcศ›iunea de mareศ™alul curศ›ii domneศ™ti.
รŽn octombrie 1876, Th. Vฤƒcฤƒrescu รฎnsoศ›i, ca reprezentant al Curศ›ii Domnitorului, pe primul ministru Ionel Brฤƒtianu ศ™i pe ministrul de rezbel, colonel Slฤƒniceanu, รฎn misiunea pe lรขngฤƒ รฎmpฤƒratul Rusiei, Alexandru al II-lea, la Livadia, unde se stabilirฤƒ bazele รฎnศ›elegerii pentru trecerea oศ™tirilor ruseศ™ti prin Romรขnia. Iar cรขnd isbucni rezbelul din 1877, Th. Vฤƒcฤƒrescu luฤƒ parte la el รฎn calitate de cฤƒpitan miliศ›ian, ataศ™at marelui cartier general al armatei romรขne, trecu Dunฤƒrea ศ™i participฤƒ la luptele din jurul Plevnei.
La 8 aprilie 1881, Th. Vฤƒcฤƒrescu fu trecut ca locotenent-colonel รฎn rezervฤƒ ศ™i la octombrie 1882 fu numit ministru preศ™edinte pe lรขngฤƒ curศ›ile din Bruxelles ศ™i din Haga.
La 28 ianuarie 1885 fu numit trimis extraordinar ศ™i ministru plenipotenศ›iar la Roma, de unde demisionฤƒ pentru motive private la 31 august 1885.
รŽn 1886 publicฤƒ volumul I ศ™i รฎn 1887 volumul al doilea al scrierei istorice โ€ž๐ฟ๐‘ข๐‘๐‘ก๐‘’๐‘™๐‘’ ๐‘Ÿ๐‘œ๐‘š๐‘Žฬ‚๐‘›๐‘–๐‘™๐‘œ๐‘Ÿ ๐‘–ฬ‚๐‘› ๐‘Ÿ๐‘’๐‘ง๐‘๐‘’๐‘™๐‘ข๐‘™ ๐‘‘๐‘–๐‘› 1877-1878โ€, operฤƒ care a fost premiatฤƒ de Academia Romรขnฤƒ.
La 1 iulie 1888 este numit trimis extraordinar ศ™i ministru plenipotenศ›iar la Viena, post รฎn care funcศ›ioneazฤƒ pรขnฤƒ la 1 iulie 1891.
A fฤƒcut parte รฎn nenumฤƒrate rรขnduri din parlament, ca deputat ศ™i senatorโ€.
(Dim. R. Rosetti, Dicศ›ionarul contemporanilor, Bucureศ™ti, 1897)
โ€
๐ƒ๐ž๐ฌ๐œ๐ซ๐ข๐ž๐ซ๐ž ๐š๐ฉ๐šฬ†๐ซ๐ฎ๐ญ๐šฬ† ๐ขฬ‚๐ง ๐ฆ๐จ๐ง๐จ๐ ๐ซ๐š๐Ÿ๐ข๐š ๐จ๐ซ๐š๐ฌฬฆ๐ฎ๐ฅ๐ฎ๐ข ๐๐ฅ๐จ๐ข๐ž๐ฌฬฆ๐ญ๐ข, ๐๐ž ๐Œ๐ข๐ก๐š๐ข๐ฅ ๐’๐ž๐ฏ๐š๐ฌ๐ญ๐จ๐ฌ:

โ€ž ๐“๐ž๐จ๐๐จ๐ซ ๐•๐šฬ†๐œ๐šฬ†๐ซ๐ž๐ฌ๐œ๐ฎ (1842-1914) a fost elev al ศ˜colii militare din Berlin pe la 1858 ศ™i al Facultฤƒศ›ii de Litere din acel oraศ™.
La 1861 a fost avansat sublocotenent. A demisionat รฎnsฤƒ din armatฤƒ la 1864, intrรขnd รฎn politici. A combฤƒtut lovitura de stat. Prefect in 1866, reprezentant al guvernului la Berlin รฎn chestia cฤƒilor ferate (1870), agent diplomatic รฎn Serbia la 1871, mareศ™al al Curศ›ii la 1873, Teodor Vฤƒcฤƒrescu a luat parte la rฤƒzboiul pentru independenศ›ฤƒ cu gradul de cฤƒpitan.
Apoi – ministru plenipotenศ›iar la Bruxelles 1882, la Roma 1885 ศ™i la Viena 1888.
A fost deputat ศ™i senator รฎn mai multe rรขnduri, ca reprezentant al judeศ›ului Prahova – apฤƒrรขnd totdeauna interesele ploeศ™tenilor.
A fost membru fondator al Ateneului romรขn din Bucureศ™ti.
A scris : โ€ž๐ฟ๐‘ข๐‘๐‘ก๐‘’๐‘™๐‘’ ๐‘…๐‘œ๐‘š๐‘Žฬ‚๐‘›๐‘–๐‘™๐‘œ๐‘Ÿ ๐‘–ฬ‚๐‘› ๐‘Ÿ๐‘’๐‘ ๐‘๐‘’๐‘™๐‘ข๐‘™ ๐‘‘๐‘–๐‘› 1877-78″.
Discursurile lui politice i s’au publicat de Badea Mangรขru รฎn anul 1915.โ€

๐’๐ฎ๐ซ๐ฌ๐š:
๐Ÿ. ๐ ๐š๐ฅ๐ž๐ซ๐ข๐š๐ฉ๐จ๐ซ๐ญ๐ซ๐ž๐ญ๐ž๐ฅ๐จ๐ซ.๐ซ๐จ;
๐Ÿ. ๐Œ๐จ๐ง๐จ๐ ๐ซ๐š๐Ÿ๐ข๐š ๐จ๐ซ๐š๐ฌฬฆ๐ฎ๐ฅ๐ฎ๐ข ๐๐ฅ๐จ๐ข๐ž๐ฌฬฆ๐ญ๐ข ๐๐ž ๐Œ๐ข๐ก๐š๐ข๐ฅ ๐’๐ž๐ฏ๐š๐ฌ๐ญ๐จ๐ฌ, ๐“๐ข๐ฉ๐š๐ซ๐ฎ๐ฅ โ€ž๐‚๐š๐ซ๐ญ๐ž๐š ๐‘๐จ๐ฆ๐šฬ‚๐ง๐ž๐š๐ฌ๐œ๐šฬ†โ€œ, ๐๐ฎ๐œ๐ฎ๐ซ๐ž๐ฌฬฆ๐ญ๐ข, ๐Ÿ๐Ÿ—๐Ÿ’๐ŸŽ / ๐ฉ.๐Ÿ๐Ÿ’๐Ÿ.
๐”๐ซ๐ฆ๐šฬ†๐ซ๐ข๐ญฬฆ๐ข ๐ž๐ฉ๐ข๐ฌ๐จ๐๐ฎ๐ฅ ๐—๐—๐ˆ๐— ๐๐ข๐ง ๐ŸŽ๐Ÿ’ ๐ข๐ฎ๐ฅ๐ข๐ž ๐Ÿ๐ŸŽ๐Ÿ๐ŸŽ.

๐๐„๐‘๐’๐Ž๐๐€๐‹๐ˆ๐“๐€ฬ†๐“ฬฆ๐ˆ ๐๐‹๐Ž๐ˆ๐„๐’ฬฆ๐“๐„๐๐„ โ€“ ๐„๐๐ˆ๐’๐Ž๐ƒ๐”๐‹ ๐—๐—๐•๐ˆ๐ˆ๐ˆ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Follow by Email